Szkoła Kontaktu z Bogiem

     Jest to cykl spotkań, na których omawia się problematykę modlitwy jako podstawowego elementu ludzkiego życia. Analizowane są różne rodzaje modlitwy w celu ich pełniejszego poznania. W dobie kiedy czas jest towarem najcenniejszym, a przeciętny człowiek musi ciągle wybierać pomiędzy różnymi aktywnościami tj. pracą, rodziną, odpoczynekiem - czasu na modlitwę może być mało. Szkoła proponuje i omawia formy modlitwy, które nie zajmują więcej czasu niż kilka sekund, modlitwy które niezaleznie od nastawienia i sytuacji można szybko zaadoptować do ludzkiego życia; postawy modlitewne, modlitwy myśli, modlitwy duchowe, na które potrzeba jedynie kilku krótkich chwil w ciągu dnia niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, w domu, na wakacjach czy na świetnej imprezie wśród przyjaciół i znajomych.

     Pamiętajmy, że modlić się trzeba zawsze i w każdej sytuacji - Szkoła Kontaktu z Bogiem wychodzi na przeciw potrzebom współczesnych ludzi, pokazując jak można modlić się w każdej sytuacji na przykład przy wykorzystaniu form modlitwy z pierwszych wieków chrześcijaństwa.

1. Kim jest Bóg (ilość spotkań według potrzeb)

Trójca Św, Najświętsza Maryja Panna, Aniołowie. Po co utrzymywać kontakt z Bogiem? Jak utrzymywać ciągły kontakt z Bogiem? Dlaczego tak trudno jest to zrobić? Główne przyczyny braku szukania kontaktu z Bogiem. Samodzielność i wolna wola a Bóg. Czy można posiadać wolną wolę i prawdziwie żyć bez Łaski. Konsekwencje braku kontaktu człowieka z Bogiem.

2. Modlitwa (1 spotkanie)

Czym jest? Jak się modlić? Po co się modlić? Co jest, a co nie jest modlitwą? Czy modlitwa jest potrzebna, czy jest niezbędna? Warunki dobrej modlitwy. Jak się modlić żeby być wysłuchanym? O co się modlić, a o co nie?

3. Rodzaje modlitwy

  • Ignacjański rachunek sumienia (1 spotkanie)
  • Kontemplacja, czym jest i do czego prowadzi (1 spotkanie)
  • Ojcze Nasz (6-7 spotkań)
  • Modlitwa Duchowa, Nieustanna modlitwa i Modlitwa Jezusowa (3 spotkania)
  • Metoda antyrretyczna z wykorzystaniem i omówieniem Psalmów (1-2 spotkania)
  • Lectio Divina (1-2 spotkanie)
  • Modlitwy: Zdrowaś Mario..., Wierzę w Boga..., Różaniec, Koronki, itd. do wyboru, według zainteresowań i potrzeb do omówienia (ilość spotkań do ustalenia)

    Spotkania mają charakter prowadzenia duchowego.