Przystępując do realizacji jakiegoś przedsięwzięcia, warto już na starcie znać finalne koszty. W ten sposób cały proces będzie szybszy i już na wstępie będziemy wiedzieć, czy podołamy temu finansowo. W przypadku tworzenia nieruchomości taką właśnie funkcję pełnią kosztorysy budowlane (http://qsinzynieria.pl/). Warto im się zatem nieco przyjrzeć, ponieważ dobrze wykonany tego rodzaju dokument to spore ułatwienie. Jest to bowiem jeden z dokumentów pozwalających ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę nieruchomości lub też do startu w przetargu publicznym.
Jakie są rodzaje kosztorysów?
Można tu wyróżnić dwie metody ich sporządzania – uproszczona i szczegółowa. W przypadku tej pierwszej metody chodzi przede wszystkim o ustalenie w przybliżeniu kosztów danej realizacji. Mamy tutaj z reguły ogólne wyliczenia. Tym samym nie znajdziemy w tego rodzaju kosztorysie
danych odnoszących się do ilości niezbędnych materiałów, czy też roboczogodzin. Natomiast kosztorysy budowlane szczegółowe, to już znacznie bardziej rozbudowane dokumenty. Zawierające możliwie najwięcej detali, co pozwala pełnić im znacznie większą rolę niż tylko czysto informacyjną.
Starannie przygotowany kosztorys budowlany ma niezwykle ważną rolę w kontekście planowania harmonogramu prac. Jest to również sposób na rozplanowanie wydatków. Stąd też jest to cenny dokument w kontekście pozyskiwania funduszy na dany cel lub też możliwość do startu w przetargach.