Mimo, iż rękawice bokserskie wykorzystywane są głównie w klasycznym boksie, mogą z nich korzystać również zawodnicy innych sztuk walki, np. muay thai. Stanowią one najważniejszy element wyposażenia pięściarza . Dla skutecznej ochrony dłoni stosuje się nie tylko same rękawice, ale także wszelkiego rodzaju owijki, taśmy lub bandaże , które dodatkowo zapobiegają złamaniom i skręceniom kończyn. Długość większości z nich waha się od 2,5 do 4,5 m. Akcesoria te charakteryzuje niewielka elastyczność.
Kupując rękawice bokserskie , możemy wybrać między dwiema opcjami. Pierwsza z nich to rękawice zapinane na rzepy , których zakładanie jest łatwe i nie potrzebna jest nam pomoc osób trzecich. Drugi rodzaj stanowią zaś rękawice wiązane na sznurowadła , które nie są już tak proste w samodzielnej obsłudze.
Zakładając rękawice, musimy zadbać o to, aby dłoń idealnie wpasowała się w ich konstrukcję. W przeciwnym razie będzie ona w większym stopniu narażona na uszkodzenia.
Materiały wykorzystywane w produkcji rękawic
Materiał, z którego wykonywane są dane rękawice ma duży wpływa na wybór konkretnego produktu. Sprzęt ten wykonywany jest głównie z naturalnej lub syntetycznej skóry . Wśród rękawic produkowanych z surowca naturalnego możemy wyróżnić :
a) rękawice ze skóry bydlęcej posiadające dużą elastyczność oraz chłonące nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Jest to materiał stosowany do produkcji jednego z najlepszych rodzajów rękawic. Ponadto, jest on odporny na uszkodzenia i bardzo wydajny.
b) rękawice ze skóry bawoła – to produkt także odporny na rozerwania, jednak nieco delikatniejszy.
c) rękawice z koziej skóry – jeden z droższych materiałów do produkcji tych akcesoriów, ale także jeden z najlepszych.
Rękawice wykonywane z tworzywa sztucznego dzielimy natomiast na:
a) rękawice z PVC, czyli polichlorku winylu który jest materiałem sprężystym, lecz słabo wytrzymałym. Jest on podatny na pękanie i słabo przepuszcza powietrze.
b) rękawice z poliuretanu – to jedne z najtańszych rękawic, lecz łatwo pękających i ścierających się. W przeciwieństwie do poprzedniego materiału, poliuretan dobrze odprowadza wilgoć.
c) rękawice z mikrofibry – wyglądem przypominają rękawice ze skóry bydlęcej. Są to jedna z najtrwalszych rękawic.