Jaką szkołę wybrać dla dziecka?

Elitarne towarzystwo i dużo dodatkowych zajęć. Tak przedstawiają się perspektywy uczęszczania do szkoły prywatnej. Wybór pomiędzy szkołą prywatną a szkołą publiczną jest bardziej skomplikowany, niż jest to przedstawiane w kolorowych ulotkach szkół prywatnych. Wybór szkoły podstawowej jest istotny, ponieważ to jest najważniejszy etap edukacji. Szkoła prywatna czy państwowa? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. W tym wpisie odpowiemy sobie na to, co będzie dobre dla dziecka.

Beztroskie dzieciństwo

Rodzice, posyłając dziecko do prywatnego przedszkola w teorii wiedzą, z czym wiąże się prywatna edukacja dziecka. Prywatna placówka wiąże się z tym, że klasie znajdą się dzieci z różnych części miasta, a nawet spoza. Zdarzają się też przypadki, że dziecko spędziło sporą część dzieciństwa za granicą i przychodzi im się mierzyć z polskim systemie nauczania. Rodzice mają wtedy dylematy i często zapisują dziecko do prywatnej szkoły. Dużo słyszy się o nauczycielach z publicznych szkół, którzy nie mają odpowiedniego podejścia do dzieci albo nieraz nie potrafią przekazać odpowiednio wiedzy. Taka sytuacja jest niczym nadzwyczajnym w publicznych placówkach, ale w szkołach prywatnych nieco szokuje, zwłaszcza że kwota czesnych nie jest mała.

Czy dziecko poradzi sobie w szkole publicznej?

Ambitne dziecko będzie umiało się odnaleźć nawet w szkole publicznej. Wsparcie rodziców w procesie nauki dziecka jest niezwykle ważne. W szkole publicznej znajdzie się też kilka kół zainteresowań, do których dziecko można zapisać. Niestety poważnym minusem tej placówki jest to, że wszystkie zajęcia pozalekcyjne będzie trzeba dziecko wozić i dodatkowo za nie płacić. Szkoła prywatna często te zajęcia wliczone w cenę czesnego i nie trzeba będzie jeszcze dziecko wozić na dodatkowy angielski na drugim końcu miasta.

Nie jest łatwo podjąć decyzję, gdzie posłać dziecko i jaka szkoła będzie odpowiednia. Wiadomo natomiast, że różnego rodzaju przykre incydenty mogą się zdarzyć wszędzie, zarówno w szkole prywatnej, jak i publicznej. Warto zapisać sobie na kartce listę zalet i wad danej szkoły, do której chcemy wysłać dziecko. Podjęcie decyzji powinno się opierać właśnie na takim bilansie.