W epopei Pan Tadeusz są trzy główne wątki mianowicie mowa tutaj o dziełach Jacka Soplicy, która opiera się na rzeczywistych wydarzeniach historycznych, dotyczy ona głównie prób przygotowania na Litwie zbrojnego powstania związanego z wojną francusko-rosyjską, kolejny wątek to z pewnością wątek miłosny, jest to historia uczucia jakie wiązało Tadeuszka z Zosią, również ważny jest spór o zamek, gdzie kłócą się ze sobą Horeszkowie z Soplicami, głównie to Sędzia i Hrabia.
Pozostałe epizody niby nie mają większego znaczenia, ponieważ praktycznie wszystkie problemy mają w epopei swoje pozytywne rozwiązanie, jest to w miarę szczęśliwy świat, w którym jeszcze wtedy nic nie zapowiadało klęski pod Moskwą. Pan Tadeusz został głównie napisany ku pokrzepieniu serc, cała praktycznie akcja rozgrywa się w miejscu, które przypomina nam raj. Wszystko odgrywa się na Litwie, lasy, kwiaty, pola, łąki wszystko jest bardzo piękne. W samym Soplicowie panuje pełen ład. Porządku tam pilnuje choćby Wojski, Sędzia który wygłasza nauki o grzeczności. W tej krainie mieszkańcy opisywani są bardzo pozytywnie i barwnie, wszyscy bowiem stanowią społeczeństwo zamieszkujące ową krainę. Pan Tadeusz powstał w chwili, gdy w Polacy stawali się dla Francji uciążliwymi emigrantami, a Europa marzy o wolności. Właśnie w takich realiach autor postanowił stworzyć dzieło, które miało o zgodzie, o sile wspólnoty, harmonii, i ładzie. Samo miejsce to zdecydowanie świat nieco bajkowy, który ma niewiele wspólnego z prawdziwym życiem szlachty na Litwie. Uznawany jest za świat ginący, który musi odejść w przeszłość. Życie w Soplicowie podporządkowane jest przede wszystkim naturze jest nieaktualne w swoje wydarzenia.
Cała historia bardzo gwałtownie wdziera się do Soplicowa dopiero w księgach jedenastej i dwunastej, jednakże owa historia nie burzy niczego, nie zmienia gwałtownie niczego. Pan Tadeusz nie tylko jest ikoną dawnej Polski, dokonał się w nim także na nim sąd na kraju, szlachta została oskarżona o dumę, oraz pychę, co skłoniło innych do lekceważenia wszelkich praw i obowiązków obywatelskich. Epopei nie opuszczał również liczny humor, całość napisana jest tak ażeby zaciekawić czytelnika od samego początku do końca, pomimo iż jest to utwór ciężki w czytaniu.