Nie tylko w dużych miastach można spotkać perełki architektury sakralnej. Również w mniejszych miejscowościach powstawały niejednokrotnie ciekawe założenia. Część z nich przetrwała do dziś.
Topczewo parafia – historia zabudowy kościelnej
Pierwsze konstrukcje kościelne na tym obszarze wywodzą się jeszcze z XV wieku i wiążą się z ówczesnymi dziedzicami Zalesia, czyli rodziną Zaleskich oraz dziedzicami Topczewa, czyli rodzina Topczewskich. Kolejna przebudowa (na również drewniany kościół) miała miejsce w pierwszej połowie XVIII wieku. Kilkanaście lat później ówczesny dziedzic pułkownik Stanisław Bartochowski zlecił gruntowną restaurację świątyni.
Murowany kościół powstał w okresie międzywojnia (1926-1931) znów dzięki ofiarności rodziny Zalewskich. Obiekt przetrwał zawieruchy Drugiej Wojny Światowej i niezmienionym kształcie dotrwał do naszych czasów.
Warto wiedzieć, że w jednym z bocznych ołtarzy zachował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasie potopu szwedzkiego najeźdźcy pocięli go na 76 części i wyrzucono. Wszystkie kawałki zostały jednak odnalezione i na nowo połączone w całość.