Komańcza i jej zabytki. Z wizytą w klasztorze Nazaretanek

Komańcza to piękna miejscowość, na terenie której miłośnicy górskich wędrówek mogą spędzić niezapomniane wczasy. Jest to jednocześnie ciekawy kierunek wycieczki dla tych, którzy lubią oglądać miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Jakie atrakcje są tu najważniejsze?

Obiektem, któremu w trakcie wycieczki po terenie Komańczy z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej, jest klasztor Nazaretanek. Co warto wiedzieć o tym miejscu oraz o mieszkankach klasztoru?
Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu powstało w Rzymie, w 1875 roku. Założycielką zgromadzenia była błogosławiona Franciszka Siedlecka, która marzyła o zgromadzeniu mającym nieść pomoc potrzebującym rodzinom. W 1931 roku Nazaretanki pojawiają się w Komańczy, a dokładniej – w jej przysiółku, rozwijającym się jako letnisko. Nic więc dziwnego, że budynek ich klasztoru swą formą przypomina zabytkowy pensjonat. Kto gościł w tym klasztorze? W latach 50-tych gościł tu Karol Wojtyła, wcześniej zaglądał tu profesor Kazimierz Bartel, znany tez jako trzykrotny premier RP. Najczęściej jednak mówi się tu o latach 1955-1956, kiedy to w klasztorze internowano kardynała Stefana Wyszyńskiego. To właśnie w klasztorze w Komańczy powstały „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego” oraz „Zapiski więzienne”. Dziś w czasie wycieczki po okolicy Komańczy można zajrzeć na teren klasztoru i zwiedzić izbę pamięci, która przypomina o kardynale. Jest to wielka atrakcja nie tylko dla wiernych, ale i dla tych, którzy lubią wędrować śladami historii.