Chrzest to sakrament, który został już opisany w Nowym Testamencie, gdy przedstawiano moment udzielenie tego sakramentu Jezusowi przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan. Zakorzeniony jest mocno w różnych odłamach chrześcijaństwa – od katolicyzmu, przez prawosławie, aż po kościoły reformowane. Jak wyglądają chrzciny prawosławne? Czy różni się znacząco od tego sakramentu w obrzędzie katolickim?
chrzciny prawosławne
Chrzest to jeden spośród wszystkich sakramentów, którego w razie wyższej konieczności może udzielać osoba świecka, będąca jednak członkiem Kościoła, chrześcijaninem. W kościele prawosławnym tradycyjnie dokonuje się go poprzez trzykrotne zanurzenie w wodzie. W niektórych kościołach zaczęto jednak wprowadzać również chrzest przez polewanie. Jest to już zwyczaj zbliżony do tego znanego z kościołów rzymskokatolickich.
Zazwyczaj chrzci się małe dzieci, a sakramentu tego można udzielić tradycyjnie po 40 dniach od urodzenia. Wcześniejsze chrzciny oczywiście są możliwe, ale dzieje się tak głównie, gdy życie nowonarodzonego chłopca lub dziewczynki jest zagrożone. Podobnie również dziecku wybiera się rodziców chrzestnych, którzy razem z matką i ojcem wyznają w imieniu chrzczonego wiarę.